- Kategorie
- Szukaj
-
Chłodzenie CPU
Podstawowym zadaniem, jakie wypełnia chłodzenie CPU, jest odprowadzenie energii cieplnej, jaka jest wydzielana w efekcie pracy procesora komputerowego. Ogólny mechanizm nieco się różni w zależności od zastosowanego typu układu. Wyróżnia się ich dwa typy: powietrzne oraz z cieczą. Zastosowanie dodatkowego układu chłodzącego jest szczególnie zalecane dla wydajnych jednostek, które zostały poddane procedurze overclockingu (podkręcania).
Jak działa chłodzenie CPU?
Zarówno pasywne, jak i aktywne układy wykorzystują wspólny element, jakim jest metalowy blok radiatora, często wyposażony także w rurki cieplne (heatpipe'y). Wersje aktywne korzystają także z dodatkowych wentylatorów mających za zadanie wspomagać obieg powietrza. Sama prędkość obrotowa może być regulowana ręcznie lub z wykorzystaniem predefiniowanej krzywej obrotów ustalającej zależność pomiędzy temperaturą a prędkością obrotową.
Po co w ogóle używać chłodzenie procesora?
Kiedy procesor osiąga pewien poziom temperatury, uruchamiane zostają kolejne systemy mające na celu zapewnienie jego bezpieczeństwa. Podstawowym jego rodzajem jest thermal throttling, który polega na ograniczaniu wartości taktowania, a zatem i ilości wydzielanego ciepła. Oczywiście prowadzi to do chwilowego obniżenia maksymalnej wydajności jednostki, co jest efektem wybitnie niepożądanym. Dlatego też wydajne chłodzenie CPU jest częścią, o którą należy zadbać w zestawach komputerowych przeznaczonych do grania oraz innych zadań w znacznym stopniu obciążających procesor.
Różne rodzaje chłodzenia do procesorów
Na rynku znaleźć można różne rodzaje chłodzenia do procesorów, m.in. również zestawy chłodzenia cieczą, które zdecydowanie są ciekawą alternatywą. Składa się na nie tzw. blok wodny, przewody, a także chłodnica złożona z radiatora i wentylatorów. Takie rozwiązanie zapewnia cichą pracę i najniższe temperatury, wiąże się też jednak z wyższymi kosztami zakupu i eksploatacyjnymi - co jakiś czas należy w nich dokonywać wymiany czynnika chłodniczego na nowy.