- Kategorie
- Szukaj
-
Dyski SSD
Korzystając na co dzień z naszych komputerów, coraz częściej potrzebujemy większego przepływu danych. Najważniejszą zmianą w zestawie, którą możemy poczynić w kierunku jego zmaksymalizowania, jest zaopatrzenie się w dyski SSD. Nie ulega wątpliwości, że jest to rynek wciąż się rozwijający w sposób dynamiczny. Dzięki temu w naszych domowych stacjach znaleźć można coraz bardziej wydajne komponenty zapewniające komfortową pracę nawet w zastosowaniach profesjonalnych. Dlaczego jednak warto zdecydować się na to rozwiązanie, jakie niesie ze sobą konsekwencje?
Dyski SSD - szybkość odczytu i zapisu
Nie ulega wątpliwości, że w tego typu komponenty warto się zaopatrzyć, chociażby ze względu na prędkość działania. Już nawet najmniejsze z nich umożliwią uruchomienie systemu operacyjnego w czasie nieprzekraczającym minuty. Wraz z rosnącą pojemnością większa stanie się także liczba aplikacji oraz gier, z jakimi przyjdzie nam obcować. Drastycznemu obniżeniu ulegną czasy doczytywania poszczególnych zasobów do pamięci. Inną zaletą dysków SSD jest ich niezawodność, wynikająca w dużej mierze z niewrażliwości na uszkodzenia mechaniczne wynikające ze wstrząsów. Z drugiej strony, nie jest to pamięć trwała, co obecnie jest czynnikiem odradzającym ich wybór jako magazynu danych dla na przykład kopii zapasowej.
Jaka konstrukcja dysków SSD będzie najlepsza?
W ramach tego typu magazynów danych wyróżnić można dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich to klasyczne dyski SSD w plastikowej obudowie do zamontowanie w specjalnym slocie obudowy. Drugi z nich to M.2 opierający się o złącze PCI. Wyglądem przypomina on doskonale znane moduły pamięci RAM, przy tym zapewnia także zwielokrotnioną prędkość odczytu i zapisu plików. Ze względu na nią wzrosła także temperatura pracy - dlatego wybrane modele posiadają również metalowy radiator.
Polecamy sprawdzić również dyski twarde 3,5".