- Kategorie
- Szukaj
-
Serwery Plików
Rozwój technologiczny oraz rosnące zapotrzebowanie na sprzęt elektroniczny sprawiły, że obecnie w niemal każdym domu znajduje się komputer stacjonarny. Często poza PC członkowie rodziny korzystają dodatkowo z laptopów, które służą im zarówno do pracy, jak i do rozrywki. Komputery w jednej sieci domowej mogą działać na różnych systemach operacyjnych, przez co połączenie pomiędzy nimi może być utrudnione. Rozwiązaniem tego problemu jest serwer plików, a dokładnie serwer NAS, czyli Network Attached Storage.
Czym są i jak działają serwery NAS?
Serwery NAS zgodnie z samą nazwą dotyczą zagadnienia, jakim jest sieciowa przestrzeń dyskowa. Najczęściej serwery tego typu to zaawansowane technologicznie urządzenia, które charakteryzują się standardowymi podzespołami takimi jak:
- procesor,
- pamięć.
Serwer NAS swoim wyglądem przypomina najczęściej niewielkich rozmiarów komputer stacjonarny lub konsolę do gier. Tak prezentuje się m.in. serwer plików NAS542-EU0101F. Kluczowym aspektem w prawidłowym działaniu serwera jest jego podłączenie do routera lub switcha. Najlepiej zrobić to za pomocą kabla, aby połączenie było jak najbardziej stabilne. Kolejnym krokiem jest przejście przez stosunkowo szybką i intuicyjną konfigurację nowego sprzętu. Warto pamiętać, że proces ten zależy głównie od wybranego modelu oraz jego stopnia zaawansowania. Skonfigurowane w ten sposób serwery plików umożliwiają stworzenie ogólnodostępnej sieci. Ta sprawdzi się nie tylko w przestrzeni domowej, ale także biurowej. Będzie swego rodzaju magazynem do przechowywania różnego rodzaju danych.
Praktyczne wykorzystanie serwerów NAS
Serwer NAS umożliwia wszystkim użytkownikom danej sieci lub tym z wybranymi dostępami do przeglądania znajdujących się na nim plików. Dostęp do danych nie jest uwarunkowany systemem operacyjnym czy jego wersją, dlatego zarówno użytkownicy Windowsa, Linuxa, jak i macOS mogą w łatwy sposób przeglądać zgromadzone na serwerze dane.
Największym atutem, który wyróżnia serwery NAS, jest ich ogromna uniwersalność. Urządzenia skonfigurowane z daną siecią umożliwiają dostęp do określonych danych osobom, które są sparowane z siecią nawet przy pomocy WiFi. W przypadku sieci domowej korzystanie z tego typu rozwiązania pozwala na odtwarzanie zgromadzonych na nim danych na telewizorze smart czy każdym innym urządzeniu bez większych ograniczeń. W przestrzeni biurowej, serwery tego typu umożliwiają natomiast wygodną wymianę plików pomiędzy poszczególnymi pracownikami.
Serwery plików i ich konfiguracja
Niezależnie od tego czy serwer NAS konfigurowany będzie do użytku domowego, czy firmowego, najważniejsze jest prawidłowe wykonanie tej czynności. W tym celu potrzebny będzie dopasowany do zapotrzebowania model serwera. Popularnym wyborem jest np. Zyxel NAS326 2-Bay lub bardziej zaawansowany Zyxel NAS542 4-Bay. Konieczny będzie router lub switch, a także sprzęt, który chce się połączyć z serwerem NAS. Szybkość transferu danych zależy od obsługiwanego protokołu WiFi komputera stacjonarnego lub laptopa, dlatego im wyższy standard, tym lepiej. Zaleca się również, aby samo urządzenia było na stałe podłączone do routera lub switcha za pomocą kabla, co pozwala na zachowanie ciągłości przesyłu danych.
Najważniejsze zalety serwerów NAS
Serwery NAS zapewniają wiele korzyści. Gwarantują bezpieczne magazynowanie danych, a także szybki i wygodny dostęp do nich. Można utworzyć na nich także kopie zapasowe najważniejszych danych. W ten sposób zabezpiecza się zwykle różnego rodzaju pliki firmowe, ale nie tylko. Serwer pozwala magazynować dane np. z telefonu.
Warto również zaznaczyć, że serwery NAS stworzone zostały z myślą o działaniu przez 24 godziny na dobę. Producenci zadbali o ich konfigurację w taki sposób, aby zużywały minimalne ilości energii elektrycznej, nie wpływając tym samym na wysokość rachunków za prąd.