Od wielu lat Gaming jest stale rozwijającą się dziedziną, a jej miłośnicy z każdym dniem stawiają coraz wyższe wymagania dotyczące jakości obrazu oraz płynności rozgrywki. Musisz wiedzieć, że monitor jest urządzeniem, które bezpośrednio wpływa na jakość doświadczeń gracza, a zarazem w połączeniu z odpowiednimi umiejętnościami może przyczynić się do zmniejszania czasu reakcji podczas rozgrywki. Jest to niezwykle kluczowe w dynamicznych grach, takich jak Counter-Strike 2 czy League of Legends. Każdy, kto chociaż raz miał styczność z tymi tytułami, wie, że niekiedy ułamki sekund decydują o pokonaniu przeciwnika, losach walki, czy wygraniu rundy. W poniższym artykule dowiesz się, jakie monitory są najlepsze dla graczy, oraz jakie aspekty należy wziąć pod uwagę w zależności od rodzajów gier, oraz potrzeb użytkowników.

Aukey KM-P3 i KM-P4 - tanie i duże podkładki dla graczy

Znaczenie rozdzielczości w monitorze dla gracza

Pierwszym krokiem przy wyborze najlepszego monitora dla gracza jest rozważenie rozdzielczości. Warto zaznaczyć, że jeśli komputer nie służy nam jedynie do grania, to w łatwy sposób można połączyć przyjemne z pożytecznym, decydując się na rozdzielczość 4K (3840x2160). Minusem monitorów o tej rozdzielczości jest cena, która w zdecydowanej większości przypadków zaczyna się od mniej więcej 1200-1400 zł za najtańsze modele, które mogą zdecydowanie gorzej wypadać w poszczególnych aspektach od swoich odpowiedników o mniejszych rozdzielczościach. Dla osób szukających większej rozdzielczości, przy zachowaniu wysokiej częstotliwości odświeżania oraz niskiego czasu reakcji rekomendujemy monitory o rozdzielczości QHD (2560x1440). 

Warto jednak pamiętać, że do obsługi wysokich rozdzielczości i zachowania płynności rozgrywki wymagana jest wydajna karta graficzna, która może również stanowić drogi wydatek. Pełen potencjał z gier AAA jest widoczny na wyższych rozdzielczościach, lecz jeśli marzysz o karierze e-sportowej, lub lubisz od czasu do czasu zagrać mecz w CS'a lub LoL'a, to wystarczającą rozdzielczością jest Full HD (1920x1080). Cena najlepszych monitorów dla graczy w tej rozdzielczości często jest zbliżona lub niekiedy tańsza od średniej półki cenowej monitorów 4K, dlatego warto rozważyć wybór monitora do gier. 

Ciekawostka dla fanów Counter-Strike'a:

Czy wiedziałeś, że jedynie 67 z 644 profesjonalnych graczy Counter-Strike'a korzysta z rozdzielczości Full HD podczas gry? Znaczna większość fanów tego tytułu zaczynała przygodę w legendarnej wersji 1.6, która nie była dostosowana do nowoczesnych kart graficznych i monitorów, przez co przyzwyczaili się do mniejszych rozdzielczości, a jej zmiana mogłaby zaburzyć pamięć mięśniową, którą wypracowali przez dziesiątki tysięcy godzin. 

Czasy reakcji i odświeżanie. Dlaczego są takie ważne?

Nie ulega wątpliwości, że najlepsze monitory dla graczy, to takie, które posiadają jak najniższy czas reakcji mierzony w milisekundach (ms). Jest to czas, który potrzebuje monitor na zmianę koloru piksela z czarnego na biały i z powrotem na czarny. Wybierając monitor do grania, należy zwracać szczególną uwagę na ten aspekt oraz wybierać te modele, których czas reakcji wynosi 1 ms lub mniej. 

Większość standardowych monitorów wypuszczanych na rynek oferuje obecnie odświeżanie 60 Hz, które są wystarczające dla wielu zastosowań, lecz dla graczy, którzy poszukują jak najlepszej płynności w grze, monitory o wyższym odświeżaniu stają się normą. Przy wyborze najlepszego monitora do gier FPS czy MOBA warto zwrócić uwagę na te, które posiadają co najmniej 144 Hz.

Funkcje dla graczy: G-Sync i FreeSync

Musisz wiedzieć, że współczesne monitory oferują szereg funkcji, które podnoszą jakość rozgrywki. Technologie takie jak G-Sync (NVIDIA) i FreeSync (AMD) pozwalają na synchronizację odświeżania monitora z wydajnością posiadanej karty graficznej. Warto wspomnieć, że wiele modeli posiada również tryby gry, które optymalizują kolory i kontrast, w zależności od rodzaju ogrywanego tytułu.

Wybór najlepszego monitora dla gracza

Faktem jest, że wybór najlepszego monitora dla miłośnika gier komputerowych to kluczowy krok, który należy wykonać w celu osiągnięcia doskonałej jakości rozgrywki. Rozdzielczość, czasy reakcji i odświeżanie to istotne czynniki, które warto uwzględnić w kontekście swoich preferencji i sprzętu. Dodatkowo, technologie takie jak G-Sync i FreeSync podnoszą jakość wrażeń gamingowych. Wybierając mądrze, zdobędziesz przewagę nad przeciwnikami i będziesz zachwycony rozgrywką na najwyższym poziomie.