Klawiatura, jak potocznie wiadomo, jest nierozłącznym elementem zestawu komputerowego, który umożliwia nam wprowadzanie informacji, nawigowanie, jak również granie w większość tytułów gier komputerowych. Aby jak najbardziej udogodnić pracę przy komputerze, czy też kontrolowanie naszej wirtualnej postaci w grze, producenci wprowadzili nowy typ klawiatur, które należą do grupy klawiatur mechanicznych. O tym, jakie klawiatury mechaniczne są najlepsze oraz czym różnią się od swoich tradycyjnych odpowiedników, przeczytasz w poniższym artykule.

Co wyróżnia klawiatury mechaniczne?

Na wstępie należy zaznaczyć, że elementem wyróżniającym klawiatury mechaniczne, jest wykorzystanie mechanicznych przełączników (Switch'y), zamiast membranowych układów. Każdy z przycisków posiada osobny mechanizm, działający na zasadzie sprężyn, co przekłada się na wyczuwalny punkt aktywacji przycisku. Przed przystąpieniem do udzielania informacji na temat najlepszych klawiatur mechanicznych należy przybliżyć podstawowe rodzaje przełączników, występujących w omawianych produktach, a są nimi:

 • Tactile, przełącznik dotykowy - posiada większy opór oraz bardziej odczuwalny "klik", można powiedzieć, że jest to idealny wybór dla osób, które poszukują uniwersalnego sprzętu. Sprawdza się bardzo dobrze podczas grania w gry, jak również w trakcie pisania. Najczęściej spotkamy je w kolorze brązowym. 
 • Linear, przełącznik liniowy - jest to jeden z lepszych wyborów dla gracza, cechuje go płynny ruch podczas naciśnięcia, co przekłada się na lepsze odczucia podczas grania w gry, z kolei nie wspomaga nam pracy polegającej na pisaniu. W większości przypadków można go rozróżnić po charakterystycznym, czerwonym kolorze,
 • Click-tactile, przełącznik dźwiękowo dotykowy - wyróżnia je nieco dłuższy powrót do początkowej pozycji. Przekłada się to na zdecydowanie przyjemniejsze odczucia podczas pisania, lecz nie będzie to dobry wybór do gier wymagających od użytkownika szybkiego czasu reakcji. Najczęściej występują w kolorze niebieskim.

Warto zaznaczyć, że switch'e słyną z niezwykłej trwałości, które potrafią wytrzymać znacznie większą liczbę kliknięć, niż membranowy odpowiednik. Jak zostało wspomniane, każdy z przycisków posiada osobny mechanizm, co oznacza, że w momencie ewentualnego uszkodzenia, można w prosty sposób go wymienić

Ranking klawiatur mechanicznych

Biorąc pod uwagę różnorodność przełączników, aby nasz ranking klawiatur mechanicznych był jak najbardziej miarodajny, należy podzielić klawiatury mechaniczne na dwie grupy. 

Klawiatury mechaniczne dla graczy

Wybór odpowiedniej klawiatury do gier jest bardzo indywidualną kwestią, dlatego zawsze powinieneś kierować się indywidualnymi preferencjami, które odpowiadają szczegółowym opisom produktów na stronie internetowej. Przy kompletowaniu swojego PC'ta do gier, zaraz po zakupie myszki i słuchawek, powinieneś zwrócić uwagę na następujące produkty:

 1. Klawiatura Sharkoon Skiller Mech SGK3 RGB Kailh Red
 2. Klawiatura Dark Project Pro KD87A Pudding Gateron Mechanical Teal
 3. Klawiatura MSI VIGOR GK71 SONIC US
 4. Klawiatura Sharkoon SKILLER SGK60 White
 5. Mechanical G3MS Sapphire

Klawiatury mechaniczne do pracy

Dla osób szukających idealnej klawiatury do wykonywania swojej pracy poniższy ranking powinien okazać się swoistą wskazówką. Zachęcamy jednak do zapoznania się ze szczegółowymi opisami, ponieważ poszczególne modele różnią się od siebie ilością klawiszy, które podczas wykonywania niektórych obowiązków mogą niezwykle ułatwić pracę. Jeśli chcesz uprzyjemnić sobie proces pisania tekstu, kodu, lub przemierzania komórek w arkuszu kalkulacyjnym, to koniecznie sprawdź następujące modele:

 1. Klawiatura Sharkoon Purewriter RGB Kailh Blue
 2. Klawiatura Sharkoon SKILLER SGK30 Blue
 3. Klawiatura Sharkoon Skiller MECH SGK3 RGB Kailh Blue
 4. Klawiatura Sharkoon SKILLER SGK60 Brown
 5. Klawiatura MSI Vigor GK50


Pamiętaj, że większość rankingów klawiatur mechanicznych, które znajdziesz w sieci internetowej, jest zazwyczaj subiektywną opinią, lub reklamą opłaconą przez producenta. Przed zakupem warto określić swoje wymagania oraz potrzeby, ponieważ tylko w taki sposób będziesz w stanie podejść do zakupu odpowiedniego produktu. Nawet najlepsza klawiatura mechaniczna z liniowymi przełącznikami, nie będzie równać się wygodą pracy podczas np. pisania kodu od przeciętnej klawiatury, która posiada przełączniki dotykowe. Pamiętaj jednak, że odpowiednio dobrana klawiatura mechaniczna jest doskonałą inwestycją na długie lata, ponieważ w znaczny sposób ułatwia utrzymanie jej w czystości, łatwą naprawę oraz niespotykaną wygodę użytkowania.