
Spis treści
- Jak sprawdzić aktualną ilość pamięci RAM?
- Jak zwiększyć pamięć RAM w komputerze?
- Szybki komputer to sprawny komputer
Jak sprawdzić aktualną ilość pamięci RAM?
Zanim zdecydujesz się na zwiększenie pamięci RAM, warto dokładnie sprawdzić, ile pamięci masz obecnie zainstalowane w swoim komputerze. To pomoże Ci ocenić, ile dodatkowej pamięci rzeczywiście potrzebujesz, a także upewnić się, że Twoja płyta główna i system operacyjny obsługują więcej RAM-u. Na szczęście proces ten jest prosty i można to zrobić w zaledwie kilka minut.
W systemie Windows najłatwiej to sprawdzić za pomocą narzędzia "Informacje o systemie". Wystarczy, że wykonasz kilka prostych kroków: naciśnij kombinację klawiszy Windows + R, wpisz w oknie dialogowym "Uruchom" komendę msinfo32 i naciśnij Enter. W wyświetlonym oknie znajdziesz szczegółowe informacje na temat swojego komputera, w tym również ilość zainstalowanej pamięci RAM.
Znając dokładną ilość zainstalowanej pamięci RAM, możesz także łatwo ocenić, jakie programy najbardziej obciążają system. W menedżerze zadań Windows (dostępnym po wciśnięciu kombinacji klawiszy Ctrl + Shift + Esc) możesz sprawdzić, które aplikacje zużywają najwięcej pamięci. To pozwoli Ci lepiej zrozumieć, czy rzeczywiście zwiększenie pamięci RAM przyniesie oczekiwane korzyści w Twoim przypadku, czy może wystarczy optymalizacja działania systemu.
Przeczytaj również: Prędkość i pojemność RAM - różnice w pamięci RAM
Jak zwiększyć pamięć RAM w komputerze?
Kiedy już wiesz, ile pamięci RAM jest zainstalowane, czas podjąć decyzję, jak dokładnie zwiększyć pamięć RAM w swoim komputerze. Najlepszym rozwiązaniem jest fizyczna rozbudowa.
Pierwszym krokiem jest ustalenie, jaki typ pamięci RAM jest kompatybilny z Twoim komputerem. Informacje te znajdziesz w instrukcji obsługi płyty głównej komputera lub na stronie internetowej producenta płyty głównej. Najczęściej spotykane typy pamięci RAM to DDR3 i DDR4. Ważne jest również, aby sprawdzić, jaką maksymalną pojemność pamięci RAM obsługuje Twoja płyta główna oraz ile slotów pamięci RAM jest dostępnych.
Jeśli masz wolne sloty, proces zwiększenia pamięci będzie prosty. Wystarczy zakupić dodatkowe moduły pamięci. Przy wyborze zwróć uwagę na typ pamięci (DDR3, DDR4), taktowanie (mierzona w MHz), pojemność (np. 8GB, 16GB, 32GB) oraz opóźnienia (CL). Kiedy masz już dodatkowe kości, możesz zainstalować je w wolnych gniazdach, a system automatycznie je rozpozna. Jeśli jednak wszystkie sloty są już zajęte, będziesz musiał wymienić obecne moduły na większe.
Instalacja nowych modułów pamięci nie wymaga zaawansowanych umiejętności technicznych. Wystarczy wyłączyć komputer, odłączyć go od zasilania, otworzyć obudowę, zlokalizować sloty pamięci na płycie głównej, a następnie włożyć nowe moduły. Po zamknięciu obudowy i uruchomieniu komputera system powinien automatycznie rozpoznać nową pamięć.
Szybki komputer to sprawny komputer
Zwiększenie pamięci RAM w komputerze to skuteczny sposób na poprawę jego wydajności i komfortu użytkowania, szczególnie jeśli komputer cierpi na niedobór pamięci RAM. Warto jednak pamiętać, że rozbudowa pamięci RAM nie jest panaceum na wszystkie problemy z wydajnością komputera. W niektórych przypadkach konieczna może być wymiana innych podzespołów komputera - wówczas zapoznaj się z naszą ofertą i dobierz komponenty do swojego sprzętu!