Zauważyłeś, że Twój komputer stacjonarny lub laptop zaczął się przegrzewać w ostatnim czasie? Pierwsze co powinno przyjść Ci na myśl, to dokładne wyczyszczenie swojego urządzenia z zalegającego kurzu, który mógł jakimś sposobem przejść przez filtry w obudowie. Warto zaznaczyć, że utrzymywanie optymalnych temperatur pracy procesora oraz karty graficznej to nie tylko wyższa wydajność w grach, lecz także dłuższe życie wyżej wymienionych komponentów. 

Jeśli jednak Twój komputer nie wygląda na zakurzony, to problem może leżeć w starej paście termoprzewodzącej, która odpowiada za termoregulacje CPU oraz GPU podczas pracy, więc jest swego rodzaju kluczowym elementem w utrzymaniu stabilnej wydajności całego komputera. W poniższym artykule dowiesz się, jak poprawnie nałożyć pastę termoprzewodzącą, oraz na co zwrócić uwagę podczas wymiany jej w komputerze stacjonarnym lub laptopie. Zapraszamy do lektury!

Nakładanie pasty termoprzewodzącej - o czym należy pamiętać?

Musisz wiedzieć, że na rynku występuje wiele rodzajów past termoprzewodzących, które różnią się od siebie przewodnictwem cieplnym. Dlatego, jeśli Twój komputer nie jest poddawany dużym obciążeniom podczas pracy, to znaczy, nie wykorzystujesz go do grania w gry, lub renderowania projektów graficznych i filmów, to nie warto w tym przypadku przepłacać. Jednak w przypadku urządzeń, które charakteryzują się częstą pracą "na wysokich obrotach", szczególnie jeśli posiadasz laptop gamingowy, postaraj się o jak najwyższe przewodnictwo cieplne. Doskonałym rozwiązaniem może wówczas okazać się pasta Thermal Grizzly Aeronaut - 1.5 ml.

Oprócz pasty termoprzewodzącej warto zaopatrzyć się również w rękawiczki jednorazowe, alkohol izopropylowy oraz ściereczki niepylące, które zagwarantują nam maksymalizację sterylności podczas całego procesu. Wszelkie zanieczyszczenia oraz stara pasta nie jest mile widziana przed przystąpieniem do nakładania nowej. 

Odpowiednie przygotowanie powierzchni

Zanim przystąpimy do nakładania pasty termoprzewodzącej na procesor naszego komputera stacjonarnego, lub laptopa (lecz w przypadku laptopów pamiętajmy o nałożeniu pasty również na kartę graficzną) musimy dokładnie oczyścić powierzchnię radiatora oraz komponentów. Używając alkoholu izopropylowego oraz delikatnych ściereczek lub ściereczek nasączonych wcześniej alkoholem izopropylowym należy usunąć wszelkie pozostałości starej pasty, oraz zanieczyszczenia, które mogą wpłynąć na jakość przewodnictwa cieplnego. 

Odpowiednia metoda nakładania pasty 

Musisz wiedzieć, że metod nakładania pasty termoprzewodzącej jest wiele, a zarazem wiele z nich jest również poprawnych. Wśród najpopularniejszych możemy wyróżnić pattern: "DOT" (nałożenie pasty w kształty ziarna grochu) lub "X" (nałożenie pasty w kształt litery X). W sieci internetowej można znaleźć wiele filmów, które porównują metody nakładania pasty termoprzewodzącej

Fakt jest jednak taki, że poprawnie nałożona pasta nie zależy od tego, czy nałożymy ziarno grochu, czy zrobimy piękny "X", lecz od ilości nałożonej pasty, ponieważ nie może jej być ani za dużo, ani za mało. Zbyt duża ilość sprawi, że napotkamy zjawisko termoizolacji, przez co ciepło nie będzie odpowiednio odprowadzane, z kolei zbyt mała ilość może doprowadzić do spadku przewodnictwa cieplnego. 

Niektóre modele past termoprzewodzących posiadają specjalną nakładkę w postaci szpatułki, która umożliwia idealne rozsmarowanie pasty na powierzchni komponentów. Jeśli wątpisz w swoje zdolności manualne i obawiasz się nałożenia nieodpowiedniej ilości pasty, to taki rozwiązanie może być idealne dla Ciebie. Takie modele past nie są o wiele droższe, a na pewno samodzielna wymiana pasty jest mniejszym kosztem, niż w przypadku wymiany w serwisie.

Podsumowanie

Wniosek jest jasny - stan oraz ilość pasty termoprzewodzącej mają kluczowe znaczenie dla efektywnego chłodzenia naszych najważniejszych komponentów. Umiejętne nakładanie pasty jest ważne dla utrzymania optymalnej wydajności oraz trwałości sprzętu. Podczas nakładania pasty, kierujmy się zasadą "mniej znaczy więcej", dążąc do równomiernego, cienkiego pokrycia. Regularna konserwacja pozwala utrzymać nasz sprzęt w doskonałej kondycji przez długi czas.