Dyski SSD oraz HDD są wyposażeniem służącym do magazynowania danych w komputerach. Zastanawiasz się, które z nich są lepsze? Stojąc przed wyborem: SSD vs HDD warto pamiętać, że każdy z dysków ma odmienną budowę. Jedno i drugie rozwiązanie ma także swoje zalety i wady. Jakie są najważniejsze różnice SSD i HDD? Na co zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie? Podpowiadamy.

Czym jest dysk SSD?

Dyski SSD, czyli Solid State Drive, to rozwiązanie, które często spotyka się w najnowszych urządzeniach dostępnych na rynku. Zarówno właściciele komputerów stacjonarnych, jak i laptopów, często decydują się na rozszerzenie pamięci swojego sprzętu z wykorzystaniem tego typu dysków. W przeciwieństwie do modeli HDD nie mają one wewnątrz mechanicznych elementów. Zbudowane są natomiast z:

  • kości pamięci flash – odpowiedzialnej za zapis danych,
  • kontrolera – dzięki któremu możliwe jest zarządzanie pamięcią,
  • złącza komunikacyjnego oraz zasilającego.

Taka konstrukcja sprawia, że dyski SSD wyróżnia bardzo szybki zapis oraz odczyt danych. Jest on nieporównywalnie lepszy niż w przypadku dysków HDD.

Co to jest dysk HDD?

HDD, czyli Hard Disc Drive to najpopularniejszy i najczęściej spotykany dysk twardy. Znajduje on zastosowanie w laptopach i komputerach stacjonarnych. Umożliwia przechowywanie dużych ilości danych. Jego prawidłowe działanie zależy natomiast od prawidłowej prędkości obrotowej, jaką uzyskują podzespoły. Najważniejsze z nich, czyli głowice mają dwa zadania – odczyt danych, a także zapis nowych informacji.

  • Odczyt możliwy jest dzięki zmianie rezystancji głowicy.
  • Zapisywanie danych odbywa się przez zmianę natężenia pola magnetycznego w dysku twardym.

Jakie są różnice – SSD a HDD?

Planując zakup komputera, warto zwrócić szczególną uwagę na jego parametry techniczne oraz dysk. W przypadku tego ostatniego istnieją dwie możliwości: SSD i HDD. Różnice między nimi są znaczące.  Najważniejszą jest sama technologia wykonania. Dyski HDD składają się elementów mechanicznych, co wpływa na ich znacznie mniejszą wytrzymałość. Nawet niewielki wstrząs może spowodować uszkodzenie tego wyposażenia i utratę zgromadzonych danych. Modele SSD wykorzystują pamięć flash, odporną na upadki. 

Warto uwzględnić także inne różnice SSD i HDD. Jedną z nich jest intensywność dźwięku wydawanego w trakcie pracy wyposażenia. Modele HDD przy dużym obciążeniu pracują bardzo głośno. Zużywają przy tym znacznie więcej energii w porównaniu do dysków SSD. Dla wymagających użytkowników taki hałas może być uciążliwy.

Kluczową różnicą jest również szybkość zapisu oraz odczytu danych. W tym zakresie dyski SSD są nawet kilka razy szybsze. W związku z tym bardzo często to właśnie na nich instaluje się systemy operacyjne i różnego rodzaju oprogramowanie dodatkowe. Wpływa to na szybkie uruchomienie komputera i bezproblemową pracę.

Różnica, której nie sposób pominąć to także sama cena dysków. Z uwagi na wykorzystywaną technologię, modele SSD są znacznie droższe w porównaniu z wariantami HDD. Dla przykładu dysk SSD MSI SPATIUM M390 1TB M.2 NVMe to koszt 499 złotych. Model HDD o tej samej pojemności może kosztować nawet o połowę mniej. Nie zapewni on jednak użytkownikowi takiego samego komfortu obsługi komputera.

SSD vs HDD – który lepszy?

Porównując dyski SSD vs HDD można stwierdzić, że pierwszy z wymienionych typów ma więcej zalet. Pomimo wyższej ceny, oferuje znacznie lepsze parametry techniczne, które dla wielu użytkowników są kluczowe. Nie oznacza to natomiast, że dyski HDD są skazane na porażkę. Służą one często do magazynowania dużej ilości danych w jednostkach stacjonarnych. Sprawdzą się także w tych komputerach, które nie obsługują wymagającego oprogramowania.