Overclocking polega na zwiększaniu taktowania procesora czy karty graficznej powyżej poziomu przewidzianego podczas produkcji. Proces ten ma na celu zwiększenie wydajności systemu, a więc pracy komputera. Kiedy warto się na to zdecydować? To rozwiązanie przydatne w urządzeniach wykorzystywanych m.in. do gier. Jak przeprowadzić overclocking, aby nie uszkodzić przy tym sprzętu?

Co to overclocking i kiedy ma sens?

Dlaczego użytkownicy w ogóle decydują się na overclocking? Chodzi przede wszystkim o przyspieszenie pracy poszczególnych podzespołów komputera. Często w tym kontekście myśli się o CPU. Overclocking można jednak przeprowadzić nie tylko na procesorze, ale także np. na karcie graficznej. W efekcie proces ten pozwala na zwiększenie mocy urządzenia nawet o kilkadziesiąt procent.

Po co to wszystko? Overclocking GPU czy tzw. RAM overclocking to duże udogodnienie dla zapalonych gamingowców, dzięki któremu mogą uzyskać niepowtarzalne efekty wizualne przy bardziej wymagających grach czy aplikacjach. Próby przetaktowania procesora, karty graficznej czy pamięci podręcznej są też często polem do popisu dla hobbystów nowych technologii, który po prostu lubią eksperymentować.

Bezpieczny overclocking – jak to zrobić? 

Zanim zaczniesz, koniecznie sprawdź, czy wszystkie podzespoły są ze sobą kompatybilne. Przygotowanie do przetaktowania obejmuje także zwiększenie poziomu chłodzenia systemu – jest to konieczne, aby w czasie pracy nie doszło do przegrzania sprzętu. Dostęp do funkcji overclockingu można uzyskać w drodze aktualizacji BIOS.

Jak wygląda procedura krok po kroku?

  1. Zacznij od zmiany ustawień BIOS (taktowanie, napięcie, timingi pamięci).
  2. Przetestuj stabilność systemu, wykorzystując w tym celu bezpłatne programy, np. AIDA 64 czy Prime95.
  3. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku możesz zwiększyć taktowanie i powtórzyć proces testowania stabilności do momentu oczekiwanego efektu.

Bezpieczeństwo overclockingu

W trakcie całej procedury należy dokładnie kontrolować temperaturę podzespołów i na bieżąco testować stabilność systemu za pomocą odpowiednich narzędzi. Co istotne, aby uniknąć wahań w pracy komputera po zwiększeniu taktowania, warto jednocześnie zadbać o wyższe napięcie zasilające. To jednak bezpośrednio wpływa na intensywniejszy pobór mocy procesora, więc decyzję o overclockingu należy dobrze przemyśleć.

Overclocking – z jakimi ryzykiem trzeba się liczyć?

Taktowanie poszczególnych podzespołów może istotnie wpłynąć na ich żywotność. Nawet po umiejętnym overclockingu każdy z komponentów będzie wydzielał więcej ciepła, co bez odpowiedniego systemu chłodzącego może prowadzić do przegrzania się komputera. Te skutki można ograniczyć, jednak nie ryzyka nie da się całkowicie wyeliminować.

Przegrzanie procesora to jedna z kluczowych przeszkód w taktowaniu. W większości przypadków podkręcony system uruchomi się bez problemu, jednak po jakimś czasie zacznie się zawieszać, a wręcz ulegać awarii przy włączaniu aplikacji mocno obciążających dla procesora. Dlatego przed przystąpieniem do overclockingu tak ważny jest zakup wydajnego radiatora z wentylatorem. Dzięki niemu odprowadzanie ciepła będzie o wiele bardziej skuteczne, a im lepsza wentylacja całego urządzenia, tym większa stabilność jego pracy.

Czy overclocking to jedyne rozwiązanie w poszukiwaniu większej wydajności sprzętu komputerowego? Zanim do niego przystąpisz, rozważ zakup nowego komputera z nieco wyższej półki niż twój obecny. Zyskasz dzięki temu lepsze parametry bez konieczności „dłubania” w podzespołach. Części poprawiające wentylację czy chłodzenie urządzenia po overclockingu mogą okazać się kosztowne i mało opłacalne względem możliwych do osiągnięcia efektów.