Różnorodne techniki skalowania obrazu to już standard w systemach komputerowych. Jednym z najdłużej rozwijanych rozwiązań jest NVIDIA DLSS, który bazuje na algorytmach sztucznej inteligencji. Od jakiegoś czasu jest to również jedna z najpopularniejszych technik. Co to takiego i jak działa? W tym artykule odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania.
DLSS - co to takiego?
Oczekiwania dotyczące jakości renderowania obrazu stale rosną. Wraz z tym wzrostem pojawiają się nowe wyzwania związane z zapewnieniem płynności animacji oraz zachowaniem wysokiej jakości grafiki, zwłaszcza w przypadku gier komputerowych. Aby sprostać tym wymaganiom, konieczne jest ciągłe doskonalenie metod renderowania oraz wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań. Jedną z takich innowacji jest Deep Learning Super Sampling (DLSS) – technologia opracowana przez firmę NVIDIA, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do poprawy wydajności graficznej przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obrazu.
DLSS to zaawansowana technologia graficzna opracowana przez firmę NVIDIA, która pozwala na renderowanie wysokiej jakości obrazu przy jednoczesnej optymalizacji wydajności. Skrót pochodzi od terminów "Deep Learning" (głębokie uczenie) oraz "Super Sampling" (nadpróbkowanie), co odzwierciedla główne zasady działania tej technologii. DLSS wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, w tym głębokie sieci neuronowe, aby generować obraz o wyższej jakości przy mniejszym zużyciu zasobów sprzętowych.
Jak działa DLSS?
Wyobraź sobie sytuację, że chcesz zagrać np. w grę Cyberpunk 2077 w rozdzielczości 4K z najwyższymi możliwymi ustawieniami graficznymi oraz Ray Tracingiem. Gra w tym przypadku będzie działać w średnio w 40 FPS, ale dla Ciebie nie jest to wystarczająco. Co zrobić, aby zwiększyć liczbę klatek na sekundę? Możesz zmniejszyć jakość tekstur lub wyłączyć Ray Tracing. Jeśli nie chcesz tego robić i przy okazji nie pogorszyć swojego doświadczenia z gry, możesz wymienić kartę graficzną. To oczywiście teoretyczne rozważania. Da się to zrobić inaczej... właśnie przy pomocy DLSS.
Działanie DLSS opiera się na zastosowaniu sztucznej inteligencji w procesie renderowania grafiki komputerowej. Głównym elementem tej technologii są głębokie sieci neuronowe, które zostały wytrenowane na ogromnych zbiorach danych graficznych, aby nauczyć się generować wysokiej jakości obrazy. Podczas renderowania, DLSS analizuje obraz i wykorzystuje zdobytą wiedzę do adaptacyjnego skalowania, co pozwala osiągnąć wyższą jakość obrazu przy niższym koszcie obliczeniowym. W rezultacie, gry i inne aplikacje mogą działać płynniej i wyglądać lepiej, nawet na słabszych konfiguracjach sprzętowych.
W praktyce oznacza to, że DLSS jest w stanie upscalować w czasie rzeczywistym. Gra renderowana jest w niższej rozdzielczości, a następnie optymalizowana do natywnej rozdzielczości monitora. Dzięki temu możliwe jest wyświetlanie większej liczby klatek na sekundę. W ten sposób możesz grać, nie obawiając się o zacinanie obrazu.
Które karty graficzne współpracują z DLSS?
Gdy wiesz już co to takiego, z pewnością będziesz szukać karty graficznej, która obsługuje rozwiązanie DLSS. Pamiętaj, że są to wyłącznie modele, które wyposażone są w rdzeń Tensor. Mimo to lista kart jest naprawdę obszerna:
- NVIDIA GeForce RTX 2060
- NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER
- NVIDIA GeForce RTX 2070
- NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER
- NVIDIA GeForce RTX 2080
- NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER
- NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti
- NVIDIA GeForce RTX 3050
- NVIDIA GeForce RTX 3060
- NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti
- NVIDIA GeForce RTX 3070
- NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti
- NVIDIA GeForce RTX 3080
- NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti
- NVIDIA GeForce RTX 3090
- NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti
- NVIDIA GeForce RTX 4050
- NVIDIA GeForce RTX 4060
- NVIDIA GeForce RTX 4070
- NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti
- NVIDIA GeForce RTX 4080
- NVIDIA GeForce RTX 4090
Również ponad 400 gier korzysta z tej techniki skalowania obrazu... a liczba stale rośnie. Miłej gry!